Geras pastato apšiltinimas
Pasaulyje greitai mažėja energijos ištekliai – tokie kaip dujos, nafta ar anglis. Jų kainos kyla, kartu brangindamos ir išlaidas šildymui. Išmetamas CO2 kiekis neigiamai veikia aplinką, sukelia visuotinį atšilimą. Dažnas savęs klausia, ką galima padaryti, siekiant sumažinti šių neigiamų reiškinių pasekmes? Sprendimas yra paprastas – norint mažinti energijos vartojimą reikia apšildyti pastatus.
Šiai užduočiai puikiai tinka purškiamos kietosios uždarų porų poliuretano putos PoliuretanSpray®.
Uždarų porų poliuretano putos kaip termoizoliacinė medžiaga mums yra gerai žinomos – sandwich tipo panelės, pakeliami garažo vartai, tūriniai vandens šildytuvai, šaldytuvai, tai yra tik nedaugelis pavyzdžių, kur mūsų buityje naudojamos PUR.
PoliuretanSpray® yra besiūlė šiltinimo sistema skirta pastatų šiltinimui iš išorės arba vidaus. Uždarų porų struktūra užtikrina vandens nelaidumą (todėl šiltinant fasadą iš išorės nebūtina priešvėjinė plėvelė), tačiau yra dalinai laidi vandens garams susidariusiems pastato viduje (todėl nebūtina garo izoliacija šiltinant pastatą iš vidaus). Šilumos laidumo koeficientas yra vienas mažiausių lyginant su kitomis šiuolaikinėmis termoizoliacinėmis medžiagomis – 0.022-0.030 W/mK. Besiūlė technologija užtikrina, kad pastatas bus apšiltintas vientisa, besiūle danga ir nesusidarys šiluminiai tiltai.
Sistemoms PoliuretanSpray® S-303E ir PoliuretanSpray® S-353E yra išduotas Nacionalinis techninis liudijimas NTL-01-057-2010, sistema PhonoSpray® (0.035-0.040 W/mK) pasižymi ypač geromis garso izoliacinėmis savybėmis.
Kaip atliekami šiltinimo darbai poliuretano putomis (PUR) šiltinant gyvenamuosius namus (Geras pastato apšiltinimas):
Kaip ir atliekant bet kokius statybinius darbus, pirmiausiai turi būti paruoštas projektas pastato šiltinimui. Tai jums padės išvengti nesusipratimų su rangovais, žinosite, koks rezultatas bus pasiektas atlikus šiltinimo darbus.
PUR purškimą atlieka tik specializuotos įmonės ir apmokyti specialistai, tai užtikrina aukštą darbų kokybę. Poliuretano putų išpurškimui naudojama speciali proporcionavimo įranga.
Per dieną yra apšiltinama apie 100-200 m2 ploto, suformuojamas pilnas dangos storis. Vienu purškimo yra suformuojamas 2-3 cm storio PUR sluoksnis (jei reikia apšiltinti sieną pavyzdžiui 5 cm storio izoliacija, ji bus suformuojama per 2 purškimus, kiekvienas po 2.5 cm). Nerekomenduojama palikti pilnai nesuformuoto storio kitai dienai. Todėl pastatai yra šiltinami nedideliais plotais, kad užtikrinti jų pilną storį dienos pabaigoje. Jei darbai atliekami naudojant akustinę izoliaciją PhonoSpray, iškarto formuojamas kuo storesnis PUR sluoksnis.
Šiltinant pastatą (stogą) iš vidaus, galima naudoti PoliuretanSpray® ir PhonoSpray® sistemų kompoziciją – pirmiausiai purškiamas PoliuretanSpray® sluoksnis (apie 3 cm) užtikrinantis drėgmės apsaugą iš išorės ir kontroliuojantis vandens garų judėjimą konstruktyve. Ant PoliuretanSpray® užpučiamas 10-15 cm sluoksnis PhonoSpray® užtikrinantis labai gerą garso izoliaciją ir apšiltinantis konstruktyvą tokia pačia R verte, kaip ir įprastos šilumos izoliacinės medžiagos.
SVARBU: šiltinant konstruktyvą poliuretano putomis, jis bus visiškai sandarus (Geras pastato apšiltinimas)!
Prieš pradedant purkšti poliuretano putas ant pastato reikia:
Įsitikinti, kad paviršius yra sausas:
Nuvalyti, nuimti bet kokias neprikibusias dalis;
Nuvalyti nešvarumus ir dulkes;
Nereikia lyginti plytinių sienų ar kitų nelygių paviršių (PUR praktiškai limpa prie bet kokių paviršių naudojamų statybose)!
Aplinkos sąlygos:
Aplinkos temperatūra +5 -45C;
Santykinis oro drėgnumas ne aukštesnis kaip 85%;
Dengiamo paviršiaus temperatūra ne žemesnė kaip +5C. Jei pagrindo šilumos laidumo
koeficientas yra didesnis (pvz. betono arba plieno), paviršiaus temperatūra turi būti ne žemesnė kaip +10C;
Paviršiuje neturi susidaryti rasa;
Vėjo greitis neviršija 30 km/h (8 m/s);
Nelyja.
Kodėl reikėtų rinktis purškiamas uždarų porų termoizoliacines poliuretanines putas (PUR) ? Kaip jų pagalba gaunamas rezultatas – geras pastato apšiltinimas ?
Privalumas prieš kitas termoizoliacines medžiagas yra ne vienas:
-
Užpurškus PUR gaunama vienalytė, neturinti jokių sujungimų termoizoliacinė danga. Tuo užtikrinamas visiškas pastato sandarumas.
-
Užpurškus PUR ant stogo ar terasos iš išorės, konstrukcija ne tik apšiltinama, bet ir gaunama vienalytė, neturinti jokių siūlių hidroizoliacinė danga.
-
PUR yra viena šilčiausių šiuo metu rinkoje esančių termoizoliacinių gaminių. Šilumos laidumo koeficientas 0.022 – 0.030 W/(m•K). Reiškia, tai pačiai konstrukcijos varžai gauti, mums reikės plonesnio termoizoliacinės dangos storio (sutaupoma statant karkasą, pamatus, kitus konstrukcinius elementus).
-
PUR vandens garų pralaidumo faktorius 90 – 120, trumpalaikis vandens įgeriamumas nedaugiau 0.5 kg/kv. m, o ilgalaikis vandens įgeriamumas, esant visiškam panardinimui yra nedaugiau 2%. Tai reiškia, kad projektuojant konstruktyvą dažniausiai nebūtina numatyti nei garo, nei priešvėjinės izoliacijos (o stogo šiltinimo/hidroizoliacijos atveju vandens garai nuo paviršiaus pasišalins per pačias putas (nereikia jokių kaminėlių), o vanduo iš išorės nepateks į konstruktyvą). Dar reikėtų pažymėti, kad atvirų porų ar pluoštinės termoizoliacinės medžiagos gali prarasti iki 30% R vertės sušlapusios tik 2% (www.pu-europe.eu). Tai nesunkiai atsitinka nepaskaičiavus rasos taško susidarymo temperatūros konstruktyve, patekus vandeniui pro išorės apdailą ar stogą arba neteisingai/nekruopščiai įrengus garo izoliaciją.
-
PUR sistema izoliuotas pastatas išlaikys savo savybes ilgus metus. Pavyzdys: 28 metų senumo PUR mėginys buvo paimtas iš šlaitinio stogo Vokietijoje. Atlikti bandymai parodė, kad mėginyje nebuvo jokių žalos požymių, nėra skylių, burbuliukų, termoizoliacinė medžiagą vientisa. Tyrimą atlikęs institutas patvirtino, kad po 28 metų, šis PUR termoizoliacinės medžiagos mėginys buvo visiškai funkcionalus ir vis dar atitiko savo deklaruotas vertes.
-
PUR termoizoliacinė medžiaga yra lengva – apie 97% medžiagos sudaro dujos, tačiau PUR atsparumas gniuždymui siekia net 250 kPa. Planuojant šiltinti ir hidroizoliuoti didelius pramoninius stogus tai yra didelis privalumas. Pavyzdžiui: 1 kv.m, 10 cm storio stogo termo/hidro izoliacija svers apie 5 kg (R=3,57).
-
Degumas atitinka LR reglamentus – PoliuretanSpray sistemos turi Broof (t1) sertifikatą stogams. Galutiniame išpildyme su gipso kartonu PUR atitinka B-s1, d0 degumo klasę (2006/673/EB, LR įsigaliojo 2010 m. liepos 7 d. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos įsakymu Nr.: 83 –4395). Atviros PUR atitinka E degumo klasę.
-
PUR atsparios ilgalaikei išorės temperatūrai nuo –30°C iki +90°C. Atlaiko trumpalaikes temperatūros apkrovas iki +250°C (www.pu-europe.eu).
-
Ši termoizoliacija atspari puviniui, pelėsiams, grybeliui ir pan. Jos neėda graužikai.
-
PUR izoliaciją gali atlikti tik apmokyti specialistai. Niekas, neturintis specialios įrangos ar patirties, neatliks šiltinimo darbų su PUR. Tai užtikrina termoizoliacinės dangos kokybę ir ilgaamžiškumą. Izoliuojant sudėtingų konstrukcijų paviršius su įprastinėmis termoizoliacinėmis medžiagomis, dažnai nematome, ar darbai atlikti sąžiningai bei kruopščiai. Nupurškus tokį patį paviršių su putomis, mes pastebėsime bet kokias nepakankamai izoliuotas vietas, jei tokios ir liktų po darbų atlikimo.
Šios medžiagos yra sertifikuotos Lietuvoje.
Šaltinis: statyba.lt
Daugiau informacijos, kas yra geras pastato apšiltinimas, skaitykite čia